Bemutatom neked, mi az a hibakövető szoftver, miért érdemes minden egyedi fejlesztés esetében használni, és hogyan segíthet abban, hogy a te munkád is könnyebb és hatékonyabb legyen!
A szoftverfejlesztés és a projektmenedzsment rendszerek kezelése olyan feladat, mely egyrészt sok tudást, másrészt pedig rengeteg figyelmet igényel. Sokszor előfordul azonban, hogy egy apró hiba még a legképzettebb fejlesztő figyelmét is elkerüli, ami viszont komoly fennakadásokat okozhat a működésében.
Éppen ezért a hibakeresés és a hibák megoldása rendkívül fontos szerepet tölt be a folyamatban.
Most megmutatom neked, mire használható egy hibakövető szoftver, miért fontos az, hogy az egyedi fejlesztések során használjuk, és azt, hogyan segíthet a komolyabb, akár sok százezres kiadásokkal járó leállások megelőzésében!
Hogyan működik a hibakövető szoftver?
A hibakövető szoftver egy olyan alkalmazás, melynek feladata, hogy nyomon kövesse a szoftverfejlesztési projektek esetleges hibáit és értesítse azokról a fejlesztőket. Feladata rendkívül fontos és összetett.
Ha valamilyen okból élesben futó program hibára fut, akkor azonnal kapni kell a fejlesztőknek egy értesítést és konkrétan látnia kell azt, hogy mi a probléma és hol lehet azonnal megtalálni a hiba forrását.
Tudnunk kell, hogy az adott folyamat hibát melyik fájl, a kód hányadik sorában eredményezte, esetlegesen milyen adatbázis lekérdezés történt. Tudnunk kell továbbá a felhasználó azonosítóját is, akinél a hiba előjött és tudnunk kell a kérés összes paraméterét, a böngészőadatokon túl az elküldött űrlap-adatokkal együtt.
Miért fontos a használata?
A hibakövető szoftver segítségével kinyert adatok garantálják azt, hogy a hiba a lehető leghamarabb javításra kerüljön, anélkül, hogy különösebb fennakadást okozna a rendszerben. Enélkül csak a felhasználók visszajelzésére lehetne támaszkodni, ami több szempontból is problémás.
Egyrészt azért, mert ez nem minden esetben történik meg. Ha pedig mégis, akkor nagyobb utánajárás szükséges a probléma orvoslására. Ez pedig minden fél számára kellemetlen és nyűgös, extra feladatokkal jár.
A másik negatívum, hogy míg a hiba forrása előkerül a megfelelő szoftver hiányában napokat is igénybe vehet. Ez viszont az ügyfél üzleti megoldásaiba nem férhet bele, sőt, komoly veszteséghez is vezethet. Éppen ezért fontos a hibák teljes nyomon követése, hiszen napok helyett akár pár perc alatt is javításra kerülhet egy probléma anélkül, hogy az komolyabb fennakadást okozna a rendszerben.
A hibakövető szoftver legfőbb előnye ezzel szemben, hogy jól áttekinthető, képet nyújt a fejlesztés állapotáról, valamint a rendszerrel kapcsolatos hibákról és kérelmekről. Éppen ezért a legtöbb esetben a profi szoftverfejlesztési infrastruktúra szükséges eleme, és a hibakeresés vagy a problémakövető rendszer következetes használatát a jó szoftverfejlesztő csapat egyik alapvető ismérvének tekintik.
A hibakövető szoftver a jó projektmenedzsment rendszerek szerves része
A hibakeresési rendszerek az esetek többségében integrált projektmenedzsment rendszerek részeként kerülnek megvalósításra. Ez a megoldás lehetővé teszi egy általános termékfejlesztési folyamat során a hibák nyomon követését és lehető leggyorsabb javítását, melynek köszönhetően elkerülhető, hogy az esetlegesen felmerülő problémák akár több százezer forintos anyagi kárt okozó leállásokat idézzenek elő.